Get Adobe Flash player

foto_1W poniedziałek 11 marca toruńskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Planetarium im. Władysława Dziewulskiego gościły finalistów Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. W finale udział wzięło 37 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki na etapie rejonowym.

W czasie zawodów finałowych uczniowie rozwiązywali zadania testowe, zadania obliczeniowe oraz zadania oparte o układ ciał niebieskich wyświetlony pod kopułą Planetarium. Sześciu uczestników z najwyższą liczbą punktów wzięło udział w finale ustnym. Spośród nich pierwsze miejsce zdobyła Zofia Kaczmarek z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Drugie miejsce zajęła Weronika Makuch z Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy, na trzecim miejscu uplasował się Marcin Klempka z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 w Inowrocławiu. Kolejne miejsca zdobyli: Krzysztof Deręgowski z Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy, Kamil Kaznowski z Publicznego Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku i Dominika Jaszkim z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Miejsce VII zdobyło aż 5 uczniów: Marcin Cięgotura z Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy, Oliwia Kempara z Publicznego Gimnazjum w Dobrem, Andrzej Kieler z Publicznego Gimnazjum Powiatowego w Radziejowie, Maciej Kopidurski z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu oraz Paweł Szymandera z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 w Inowrocławiu. Wyżej wymienieni uczniowie zdobyli tytuł laureata, pozostali uczestnicy etapu wojewódzkiego uzyskali tytuł finalisty. Laureatom i finalistom przysługują uprawnienia laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty.

Komisja konkursowa przyznała dodatkowe nagrody uczniom, którzy najlepiej wykonali zadania obserwacyjne. Wśród nich byli: Zofia Kaczmarek, Marcin Cięgotura i Oliwia Kempara. Przyznano także nagrody za najlepiej wykonane zadanie dodatkowe – fotografię zjawiska optycznego powstającego w atmosferze. W tej kategorii nagrodzono Marcina Klempka i Marcina Łaszkiewicza z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 w Inowrocławiu oraz Andrzeja Kielera. Nagrodę za najlepiej rozwiązane zadanie obliczeniowe (dotyczące zachodów i wschodów Słońca obserwowanych na planetoidzie przez Małego Księcia) otrzymała Dominika Jaszkim.

Konkurs zorganizowali Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Komisji konkursowej przewodniczył dr hab. Roman Schreiber z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ponadto w skład komisji wchodzili: dr Cecylia Iwaniszewska, Wiesław Skórzyński – koordynator programu „Astrobaza”, Czesław Stawikowski z Delegatury Toruńskiej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Stanisław Rokita z Planetarium i Bolesław Mazur. Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody ufundowane przez: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Torunia, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Fot. Eugeniusz Mikołajczak

Departament Edukacji i Sportu
13 marca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika