Get Adobe Flash player

foto_14Spotkanie z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, obserwacje nieba, kosmiczne gry i zabawy oraz pokazy i prelekcje popularnonaukowe – wielkie święto dla fanów astronomii i nie tylko odbyło się w sobotę (15 czerwca) w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Nasz Festiwal Astronomiczny był kolejną atrakcją w ramach obchodów Święta Województwa.

W programie imprezy organizowanej przez Urząd Marszałkowski wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną znalazły się między innymi sesje przy profesjonalnych teleskopach, obserwacja pracy łazika marsjańskiego i arcyciekawe wykłady profesorów należących do toruńskiej szkoły astronomii. Odbyły się też: koncert kosmicznej muzyki, kopernikańskie igrzyska, akademia Jedi czyli spotkania z bohaterami Gwiezdnych Wojen oraz bicie rekordu wszechświata w zgromadzeniu na imprezie jak największej liczby teleskopów. Gościem specjalnym Astrofestiwalu był pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Rozmowa z gen. Mirosławem Hermaszewskim tutaj

Impreza była połączona z otwarciem astrobazy przy Zespole Szkół w Złejwsi Wielkiej. To jedno z 14 obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem.

Więcej na ten temat tutaj.

Więcej na stronie imprezy tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika