Get Adobe Flash player

20120221_grudziadzDnia 19 lutego 2013 r. już po raz 41. przedstawiciele władz Samorządowych Miasta Grudziądza zainaugurowali obchody Grudziądzkich Dni Kopernikańskich. Uroczystości doskonale wpisują się w inicjatywę Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który rok 2013 ustanowił Rokiem Mikołaja Kopernika. Tegoroczne święto odbyło się w dniu 540. rocznicy urodzin wielkiego astronoma, który ogłaszając światu heliocentryczną teorię budowy wszechświata, zapoczątkował jeden z największych przewrotów w historii nauki.

Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia symboliczne wiązanki przed pomnikiem Mikołaja Kopernika złożyli Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora oraz Krzysztof Pokora Kierownik Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Grudziądzu. Przy obelisku wzniesionym w 450. rocznicę wizyty astronoma w grodzie nadwiślańskim nie zabrakło przedstawicieli grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej Gimnazjum Nr 4 im. Mikołaj Kopernika w Grudziądzu, świętujących jubileusz 50-lecia powstania szkoły. Pod pomnikiem zgromadzili się również liczni pasjonaci astronomii i entuzjaści kunsztu toruńskiego uczonego.

Grudziądz jako, jedno z miast należących do Federacji Miast Kopernikańskich, postanowił w sposób szczególny uczcić pamięć o wielkim astronomie. Tegoroczne obchody Grudziądzkich Dni Kopernikańskich potrwają aż do czerwca. Organizatorzy zaplanowali wiele uroczystości i konkursów, odwołujących się do tradycji kopernikańskiej. Harmonogram wydarzeń zamieszczono na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu (harmonogram tutaj).

Gabinet Marszałka
20 lutego 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika