Get Adobe Flash player

foto_1Po raz szósty zapraszamy na obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W programie pikniki rodzinne i koncerty, Astrofestiwal i konferencja kopernikańska, a także wiele imprez towarzyszących. Mocnym punktem programu jest przygotowany specjalnie dla nas premierowy spektakl muzyczny „Szare błogosławieństwo” w Fosie Staromiejskiej w Toruniu.

- Punktem kulminacyjnym oficjalnej części obchodów będzie 7 czerwca uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem zaproszonych gości, wśród których znajdą się reprezentanci świata polityki i samorządowcy oraz przedstawiciele hierarchii Kościoła katolickiego i władz rektorskich kujawsko-pomorskich wyższych uczelni, a także społeczności szkół w całym regionie noszących imię Mikołaja Kopernika. Będzie podniośle i naprawdę godnie –
podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W tym nurcie wydarzeń jeszcze między innymi Sejmik Dziecięcy z udziałem najmłodszych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Kujaw i Pomorza (4 czerwca) i dwudniowa (7 i 8 czerwca) konferencja kopernikańska w Toruniu. Popularnonaukowa sesja z najsłynniejszym torunianinem w roli głównej adresowana jest do szerokiej publiczności, zarówno dorosłych jak i dzieci. Miniwykłady wybitnych naukowców poświęcone będą szerokim zainteresowaniom wielkiego astronoma, który zajmował się nie tylko obserwacją nieba. Nie wszyscy wiedzą, że był także bibliofilem, lekarzem i strategiem. Na pierwszy dzień sympozjum zaplanowano między innymi publiczny wykład i dyskusję grona wybitnych naukowców pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Program konferencji tutaj.

Fanów astronomii zapraszamy 15 czerwca na zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu we współpracy z Gminą Zławieś Wielka oraz Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Astrofestiwal w Złejwsi Wielkiej w powiecie toruńskim. W programie m.in. sesje przy profesjonalnych teleskopach, obserwacja pracy łazika marsjańskiego i arcyciekawe wykłady profesorów należących do toruńskiej szkoły astronomii, a na deser koncert kosmicznej muzyki. Więcej na stronie imprezy tutaj.

Jednym z najciekawszych wydarzeń adresowanych do szerokiego odbiorcy będzie plenerowy koncert „Szare błogosłaiwństwo” (7 czerwca), inspirowany życiem i dziełem katolickiego błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, związanego z naszym regionem księdza i harcmistrza, patrona polskich harcerzy. Złożą się na niego popularne pieśni harcerskie i współczesne teksty poetyckie. Plakat tutaj. Impreza wpisuje się w harcerskie Toruńskie Spotkania Młodych.

Wśród wydarzeń muzycznych z najwyższej półki jeszcze przygotowana przez Filharmonię Pomorską słynna „Carmina Burana” Carla Orffa (7 i 8 czerwca w Bydgoszczy i Toruniu) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP i połączonych chórów akademickich z Bydgoszczy i Torunia pod dyrekcją Rudolfa Tierscha, a także premierowe „Oratorium o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” Magdaleny Cynk (na sopran, tenor, chór mieszany i zespół kameralny) i dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II wykonanie symfonii „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza (zagra Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata).

W tegorocznej świątecznej ofercie jeszcze między innymi pikniki i festyny dla całych rodzin: „Śniadanie na trawie” (Toruń), „Bądźmy razem” (Toruń), „Wielkie grilowanie” (Żnin). Będzie się działo!

Program Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2013 tutaj.

Więcej o Święcie Województwa na www.swietowojewodztwa.kujawsko-pomorskie.pl.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  
3 czerwca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika