Get Adobe Flash player

Konkurs astronomicznyFinał I edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych w ramach obchodów Roku Kopernika odbył się 25 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Zwycięzcami zostali Aleksandra Chojnicka uczennica Gimnazjum nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu oraz zespół z Publicznego Gimnazjum w Dobrem.

Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Urząd Marszałkowski zorganizował przedsięwzięcie w związku z obchodami Roku Kopernika oraz ze względu na realizację przez Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych projektu mającego na celu promocję marki województwa kujawsko-pomorskiego jako „Regionu Astronomicznego”. W konkursie można było składać praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną, w tym prace obserwacyjne i konstrukcyjne, a także indywidualne projekty badawcze, w których tematyka astronomiczna przedstawiana jest w kontekście historii, kultury i sztuki.

W finale konkursu, który odbył się 25 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Toruniu rywalizowali autorzy 15 indywidualnych i zespołowych projektów. Uczniowie reprezentowali swoje prace członkom Rady Programowej Astrobaz złożonej z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wybrała 5 zwycięskich zespołów i 3 osoby z projektami indywidualnymi. Nagrodami, które wręczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, są vouchery na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii w Chorwacji.

Laureaci w kategorii projektów indywidualnych:

  • I-sze miejsce: Aleksandra Chojnicka ,Gimnazjum w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu – Mikołaj Kopernik i jego teoria nieba,
  • II-gie miejsce: Julia Rożek, Gimnazjum w Zespole  Szkół w Wałdowie Szlacheckim- Wszechobecność gwiazd,
  • III-cie miejsce: Magdalena Jęczewska, Gimnazjum nr 2 w Jankowicach – Wszechświat okiem młodzieży.

Laureaci w kategorii projektów zespołowych

  • I-sze miejsce: Beata Anna Bogdańska, Anna Maria Tomczak, Martyna Skóra, Publiczne Gimnazjum w Dobrem – W jaki sposób i dlaczego warto obserwować Słońce?
  • II-gie miejsce: Brian Camacho, Zofia Kaczmarek, Agnieszka Osińska, Gimnazjum Akademickie w Toruniu – Budowa lunety Galileusza,
  • III-cie miejsce Adam Zybura, Patryk Wiśniewski, Paweł Binkowski, Gimnazjum w Unisławiu – Badanie aktywności Słońca,
  • IV-te miejsce: Piotr Pańka, Maciej Szota, Jakub Szmelter, Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy- Bliżej nieba,
  • V-te miejsce: Andrzej Kieler, Adam Murawski, Krzysztof Lisiecki, Publiczne Gimnazjum Powiatowe w Radziejowie – Model Układu Słonecznego w skali 1:20 000 000 000.

Zadanie jest realizowane przez Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu w ramach projektu pt: „Kujawsko-Pomorskie regionem Astronomicznym” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego  na lata 2007 -2013.

Departament Edukacji i Sportu
Urząd Marszałkowski

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika