Get Adobe Flash player

foto_34 marca 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się Finał XXXIX Wojewódzkiego Konkursu na Referat z zakresu Astronomii i Astronautyki oraz Wojewódzkiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego.

W seminarium swoje referaty przedstawili uczniowie, którzy zostali najwyżej ocenieni na seminariach rejonowych. Konkurs i seminarium zorganizowane zostały przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Komisji konkursowej przewodniczył Pan Juliusz Domański, emerytowany nauczyciel, współtwórca i juror od pierwszych edycji konkursu, zasłużony popularyzator astronomii. W skład komisji konkursowej wchodzili także: dr hab. Roman Schreiber z Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr Cecylia Iwaniszewska, Bolesław Mazur i Piotr Wirkus.

Oficjalne zakończenie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Komisja konkursowa najwyżej oceniła referat pt. „Obserwacje Nieba”, przygotowany i wygłoszony przez Monikę Zielińską z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku. II miejsce przyznano Adamowi Kłosowi, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, za referat pt. „Naprawdę tania astrofotografia Układu Słonecznego”. Zdobywcy pierwszych dwóch miejsc będą reprezentowali województwo kujawsko-pomorskie na Ogólnopolskim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym im. prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu, które odbędzie się w dniach 21-23 marca br. III miejsce zajął Mateusz Hinc, z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, za referat pt. „Wielka Niedźwiedzica dla astronomów amatorów”. IV miejsce przyznano Janowi Urbańskiemu, z Zespołu Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie, za referat pt. „Tranzyt Wenus na tle tarczy Słońca”.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody ufundowane przez: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Departament Edukacji i Sportu
7 marca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika