Get Adobe Flash player

1Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy oraz Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie wyłoniły zwycięzców konkursu na komiks o Mikołaju Koperniku. Wręczenie nagród odbędzie się w piątek (7 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Międzywojewódzki konkurs na komiks o Mikołaju Koperniku, uczonym, który „wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię” skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z obu regionów. Wpłynęło kilkadziesiąt prac, które zostały bardzo wysoko ocenione ze względu na walory artystyczne. Niektóre komiksy stanowią materiał gotowy do publikacji.

Jury konkursy przyznało dwa pierwsze miejsca – Sebastianowi Borzuchowskiemu z Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Alicji Mrozińskiej z Gimnazjum Sportowego nr 17 w Bydgoszczy. Drugie miejsce także zajęło dwóch laureatów, wśród których byli – Julian Łoński z Gimnazjum nr 5 w Elblągu oraz Agata Kwilińska z Gimnazjum w Bezledach. W ramach konkursu nie przyznano trzeciego miejsca, a specjalne wyróżnienia otrzymali: Dobromir Meloch z Publicznego Gimnazjum w Nowem za wybitny talent plastyczny, rysunkowy i malarski, Weronika Szpakowska i Adrianna Żubka z Gimnazjum nr 1 w Żołędowie za niezwykle ciekawe rysunki obrony Olsztyna, a także Magdalena Zając z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim za rymowankę.

W konkursie o Mikołaju Koperniku, uczonym, który „wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię” wyróżnienia otrzymali także:

  • Aleksandra Kustra z Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy,
  • Klaudia Wójcik z Zespołu Szkół w Zbicznie,
  • Katarzyna Wioleta Just z Gimnazjum w Milejewie,
  • Patrycja Karpińska z Zespołu Szkół w Dobrzejowicach,
  • Zuzanna Straszczyszyn z Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy,
  • Sylwia Głogowska z Gimnazjum Sportowego nr 6 w Bydgoszczy,
  • Juliana Judina z Gimnazjum Sportowego nr 6 w Bydgoszczy.

Wręczenie nagród odbędzie się 7 czerwca o godzinie 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Dodatkową atrakcją będzie występ artystyczny uczniów z Gimnazjum nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wykład poświęcony postaci wielkiego astronoma.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika