Get Adobe Flash player

Kopernik_w_Ksiaznicy8 kwietnia zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Kopernik w Książnicy”, które odbędzie się w Dworze Artusa w Toruniu. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Tomasz Szlendak, z którym porozmawiamy o rodzinnym mieście wielkiego astronoma.

Toruński socjolog z UMK jest autorem kilkunastu książek, z których większość to prace naukowe. Wyjątkiem jest „Leven” – kryminał, w którym autor bardzo sugestywnie opisał obyczajowość i życie codzienne mieszkańców grodu Kopernika w przeddzień wybuchu wojny trzynastoletniej (1454-1466). Jak na uczonego przystało, prof. Szlendak bardzo skrupulatnie podszedł do pracy nad powieścią. Zanim zabrał się do pisania, sam musiał sporo przeczytać: „Osadzenie fabuły w późnośredniowiecznych dekoracjach wymagało przetrząśnięcia niemałej biblioteki” – przyznaje autor „Levena” i podkreśla, że realia, w których gubią się i odnajdują jego bohaterowie, odtworzył na podstawie dzieł historycznych.

Tłem dla intrygi kryminału prof. Szlendaka są barwne opisy dawnego Torunia i jego mieszkańców. Na kartach powieści spotykamy przedstawicieli niemal wszystkich stanów i profesji. Wędrujemy z nimi po mieście, przy okazji poznając jego smaki, zapachy, dźwięki i kształty sprzed niemal sześciuset lat. Naszym przewodnikiem jest Mikołaj Leven, kupiec – awadiaka. Torunian, którzy na nowo chcą odkryć swoje miasto zapraszamy do Dworu Artusa. Spotkanie poprowadzi Piotr Majewski, dziennikarz Polskiego Radia PiK, Mistrz Mowy Polskiej, popularyzator astronomii. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

O cyklu „Kopernik w Książnicy”

Na cykl złożą się cztery spotkania. Wszystkie odbędą się w Dworze Artusa. Każde będzie stanowiło odrębną opowieść, jednak razem ułożą się w historię, którą zwieńczy odsłonięcie nowej karty z życia Mikołaja Kopernika.

W ramach cyklu odbędą się spotkania z następującymi gośćmi:

  • 8 kwietnia: prof. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor powieści „Leven”.
  • 6 maja: dr Jerzy Sikorski, mediewista, autor „Prywatnego życia Mikołaja Kopernika”. Jego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku astronoma. Podczas spotkania poznamy rodzinę Mikołaja Kopernika, jego bliskich i przyjaciół.
  • 21 października: prof. Jarosław Włodarczyk, historyk nauki z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, autor wielu książek popularnonaukowych. Z prof. Włodarczykiem zastanowimy się, co podkusiło Kopernika do „grzebania” w geocentrycznym systemie Wszechświata.
  • 3 grudnia: red. Piotr Majewski. Popularny dziennikarz zaprezentuje wyniki kilkuletniego dochodzenia, którego celem jest ujawnienie źródeł astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika.

Początek wszystkich spotkań o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny, a na publiczność będą czekać niespodzianki i nagrody.

Na zdjęciu: prof. Tomasz Szlendak na wykładzie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Fot. Łukasz Unterschuetz/Archiwum ECS

Książnica Kopernikańska w Toruniu
Dział Współpracy i Promocji
28 marca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika