Get Adobe Flash player

rekonstrukcja_s18 października (piątek) wraz z Gazetą Wyborczą ukazał się dodatek specjalny poświęcony obchodom Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Kujawsko-Pomorskim – inicjatywie podjętej przez samorządy z terenu Kujaw i Pomorza oraz Warmii i Mazur.

W styczniu br. marszałkowie obu województw – Piotr Całbecki i Jacek Protas – podpisali list intencyjny w sprawie współpracy i ogłosili rok 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika. Okazja ku temu była tym bardziej wyjątkowa, gdyż to właśnie w tym roku przypadają trzy wielkie rocznice kopernikańskie: 540. rocznica urodzin astronoma, 470. rocznica jego śmierci oraz dodatkowo, właśnie w 2013 mija 470 lat od ukazania się pierwszego wydania dzieła „De revolutionibus”.

Dodatek do Gazety Wyborczej przedstawia m.in. sztandarowy projekt Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Astrobazy Kopernik – którego celem jest promocja i popularyzacja astronomii. Obecnie na terenie naszego województwa powstało 14 przyszkolnych obserwatoriów, które wzbudzają zainteresowanie nie tylko polskich, ale także i zagranicznych astronomów i pasjonatów astronomii.

Dalsza część dodatku przedstawia „Fakty i mity z życia Kopernika” oraz opowiada o „Wszystkich kobietach Mikołaja”. Oba artykuły są niezwykle ciekawe, ponieważ ukazują wybitnego astronoma w nieco innym świetle, prezentują czytelnikowi postać odmienną od tej znanej z podręczników historii. Lektura tekstu prof. Krzysztofa Mikulskiego pozwoli odpowiedzieć na pytania, która kobieta była najważniejsza w życiu naukowca oraz kim była Anna Schilling. Z kolei dr Michał Targowski w swoim tekście zburzy kilka mitów narosłych wokół astronoma i jego epokowego dzieła „De revolutionibus”.

Ostatnia część dodatku poświęcona została AstroFestiwalowi, który od 2012 roku stanowi prawdziwe święto fanów astronomii nie tylko z terenu Kujaw i Pomorza. Z założenia Festiwal jest okazją do spotkania z astronomią w piknikowej atmosferze. Gościem specjalnym tegorocznej edycji AstroFestiwalu był gen. Mirosław Hermaszewski – jak do tej pory pierwszy i jedyny polski kosmonauta. W wydaniu znajdziemy także informację na temat czerwcowej Konferencji Kopernikańskiej w Toruniu, której uczestnikami byli wybitni astronomowie, historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki.

Dodatek Specjalny „Rok Kopernika” do pobrania – tutaj.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika