Get Adobe Flash player

foto_1Film w reżyserii Jerzego Szkamruka ma być fabularyzowanym dokumentem poświęconym postaci Mikołaja Kopernika. Autor zamierza ukazać życie i dokonania jednego z najwybitniejszych umysłów epoki renesansu, uczonego, którego odkrycie zapoczątkowało jedną z największych rewolucji w historii nauki. Jednocześnie reżyser pragnie przedstawić Mikołaja Kopernika nie jako wybitnej klasy naukowca, ale jako człowieka z krwi i kości, jako Europejczyka, który wyjechał na studia zagraniczne z Rzeczpospolitej pod panowaniem Jagiellonów do miast włoskich przesiąkniętych renesansowym humanizmem. Niewątpliwym atutem filmu będzie ukazanie zabytków miast związanych z życiem i działalnością uczonego. Na ekranie pojawią się m.in. obrazy z Torunia, Krakowa, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego oraz Olsztyna.

Prace nad filmem mają potrwać do grudnia br. Również na grudzień zaplanowano jego premierę na kanale Discovery (zwiastun do obejrzenia – tutaj). ,,Kopernik” to najnowsza produkcja firmy TV Project, która zrealizowała m.in. takie filmy jak ,,Tajemnice ropy naftowej” (czteroodcinkowa seria dokumentalna) oraz ,,Historia Chopina”.

Postać słynnego astronoma zainspirowała filmowców do zrealizowania fabularyzowanego dokument o Mikołaju Koperniku, w którego postać ma się wcielić znany aktor Malcolm McDowell. Film ukaże życie astronoma na tle złotego wieku Polski Jagiellonów. Poza emisją na kanale Discovery, dokument pojawi się także w kinach, muzeach i planetariach. Dla tych ostatnich przygotowana zostanie specjalna, 30-minutowa wersja obrazu.

Reżyser filmu zapewnia, że dokument nie pozostawi na uboczu życia osobistego słynnego astronoma. Co prawda niewiele wiadomo o życiu prywatnym Mikołaja Kopernika, ale niezwykle interesującym wątkiem jest znajomość uczonego z Anną Schilling. Kobieta ta pojawiła się w jego życiu przed 1538 rokiem i była powodem kilku interwencji biskupa Jana Dantyszka, który kilkakrotnie upominał astronoma i zarazem kanonika warmińskiego, żądając oddalenia „gospodyni” z jego kurii (więcej na temat Anny Schilling i Mikołaja Kopernika – tutaj).

Grafika ze strony: www.tvproject.eu
Zwiastun do obejrzenia – TUTAJ

Gabinet Marszałka
12 marca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika