Get Adobe Flash player

foto_1Jak co roku sejmik otworzył swoje podwoje dla młodych mieszkańców naszego województwa. Tym razem na zaproszenie przewodniczącej sejmiku Doroty Jakuty w ławach zajmowanych zwykle przez radnych województwa zasiedli dziś (4 czerwca) reprezentanci czternastu szkół z regionu, przy których działają astrobazy. Spotkanie wpisujące się w harmonogram obchodów Święta Województwa było także poświęcone prezentacji sylwetki Mikołaja Kopernika, którego rok obecnie świętujemy.
Spotkanie, w którym udział wzięli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta oraz wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak i Ryszard Bober,  rozpoczęło się wręczeniem Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” przedstawicielom Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Następnie uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali prelekcji redaktora Piotra Majewskiego „Z Kopernikiem przez Układ Słoneczny”, zapoznali się z koncepcją projektu mającego na celu promocję marki województwa kujawsko-pomorskiego jako regionu astronomicznego, którą przedstawił Jarosław Przybył, a także wysłuchali informacji doktora Bartosza Wachulca o utworzeniu Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, która wspierać będzie działania wspomagające rozwój nauki oraz postęp technologiczny. Ponadto uczestnicy mogli składać zapytania i interpelacje oraz wymieniać się doświadczeniami wynikającymi między innymi z korzystania z sieci przyszkolnych obserwatoriów.

Po zakończeniu części sesyjnej goście udali się do Piwnic, gdzie mieli okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas wizyty zostali również poinformowani o planowanej inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego obserwatorium astronomicznego w Borach Tucholskich, które będzie pozwalało na prowadzenie badań na światowym poziomie. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce

Kancelaria Sejmiku
5 czerwca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika