Get Adobe Flash player

foto_1Obserwacje chorwackiego nieba oraz rejsy szkoleniowe po Adriatyku – to tylko część atrakcji, z których korzystali laureaci I edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych, uczestniczący w obozie żeglarskim z elementami astronomii w Chorwacji. Młodzi astronomowie przebywali na wyspie Iż z Chrześcijańską Szkołą pod Żaglami.

Nagrodą dla 18 laureatów z województwa kujawsko-pomorskiego był obóz żeglarsko – astronomiczny z elemementami astronawigacji i astrofotografii. Uczniowie wraz z opiekunami przebywali na Wyspie Iż od 29 lipca do 8 sierpnia. Podczas wyjazdu obserwowali plamy słoneczne przy użyciu teleskopu Sky-Watcher wyposażonego w filtr, protuberancje przy użyciu teleskopu Coronado, odnajdywali gwiazdozbiory przy użyciu mapek nieba, prowadzili obserwacje Saturna i Księżyca oraz obiektów katalogu Messiera widzianych na nocnym niebie w Chorwacji. Wspólnie z lokalnymi koordynatorami Astrobazy w Kruszwicy Iloną Dybicz i w Inowrocławiu Eugeniuszem Mikołajczakiem uczniowie wykonali zdjęcia Drogi Mlecznej, gwiazdozbiorów oraz jasnych obiektów na niebie. Największą radość sprawiły wszystkim obserwacje i fotografowanie gwiazdozbiorów niewidocznych z obszaru Polski tj. Skorpioa czy Korony Południa.

Nad całościa zgrupowania czuwał kapitan ks. Andrzej Jaskuła założyciel Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami. Pobyt na obozie to nie tylko zabawa, ale także przestrzeganie z góry ustalonych reguł, zasad i obowiązków jak np. wachty, sprzątanie, apele i pomoc w kuchni. Uczniowie uczyli sie zasad fair play i odpowiedzialności za całą załogę m.in.. podczs rejsów żaglowcami. Siedmioosobowa kadra obozu to pasjonaci żeglarstwa, którzy zainteresowali się także astronomią.

Z dala od swoich domów rodzinnych wszyscy starali się sie promować Polskę i województwo w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym” realizowanego przez Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie rejsu po Adriatyku opiekunowie Astrobaz z Kruszwicy i Inowrocławia Ilona Dybicz i Eugeniusz Mikołajczak uczestniczyli wraz z młodzieżą w zamocowaniu grotu na żaglowcu „Strażnik Poranka”, co wiązało się z promocją Astrobaz i województwa kujawsko-pomorskiego. W ten sposób przyczynili się także do promocji miejscowości, w których są umiejscowione przyszkolne obserwatoria astronomiczne.

Departament Edukacji i Sportu

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika