Get Adobe Flash player

foto_1„Jak Kopernik odkrył niebo?” to tytuł prelekcji organizowanych przez Urząd Marszałkowski, które odbędą się we wszystkich 14 astrobazach w naszym regionie. Inauguracja projektu, podczas której zaprezentowaliśmy także inne przedsięwzięcia popularyzujące astronomię i nauki ścisłe, odbyło się dzisiaj (4 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. Pierwsza prelekcja jutro (5 listopada) w Brodnicy.

- Prelekcje o Koperniku to jedno z wielu przedsięwzięć, które realizujemy w naszym regionie z myślą o popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. Pielęgnujemy w ten sposób astronomiczne tradycje naszego województwa. Nasze astrobazy – dzięki zaangażowaniu pracujących w nich koordynatorów – są dziś dobrze znane w świecie miłośników astronomii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Rok 2013 jest rokiem Mikołaja Kopernika. 540. rocznica urodzin astronoma wszechczasów i 470. rocznica publikacji jego dzieła O obrotach są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie. Wiemy czym zakończyła się droga uczonego wiodąca do epokowego odkrycia. A jak się zaczęła? Niewykluczone, że we wczesnej młodości – w latach szkolnych, spędzonych przez Mikołaja Kopernika w rodzinnym Toruniu. Kopernik był wtedy rówieśnikiem użytkowników astrobaz i – podobnie jak oni – spoglądał w niebo gwiaździste. W toruńskich latach Mikołaj Kopernik mógł być świadkiem przynajmniej kilku spektakularnych zjawisk na sferze niebieskiej, a te z kolei mogły wywrzeć nieodwracalny wpływ na wybór życiowej drogi uczonego. Jakie to zjawiska? Kiedy wystąpiły? Jaki miały przebieg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi multimedialna prezentacja „Jak Kopernik odkrył niebo?”.

Zaplanowaliśmy cykl spotkań z Mikołajem Kopernikiem, jakiego nie znamy, we wszystkich 14 astrobazach. Propozycja jest adresowana nie tylko do uczniów-członków szkolnych kół astronomicznych, lecz także do lokalnej społeczności. Autorem opowieści jest Piotr Majewski – członek Rady Programowej Astrobaz, dziennikarz Polskiego Radia PiK („Radio Planet i Komet”), Mistrz Mowy Polskiej, popularyzator astronomii.

Harmonogram spotkań tutaj

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym”, którego liderem jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych, Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa.

Spotkanie inaugurujące prelekcje odbyło się 4 listopada w Urzędzie Marszałkowskim. W jego trakcie podsumujemy także inne tegoroczne przedsięwzięcia popularyzujące astronomię w naszym regionie: drugą edycję Astrofestiwalu w Złejwsi Wielkiej (więcej tutaj), Regionalne Koła Astronomiczne (więcej tutaj), obóz astronomiczny dla gimnazjalistów w Chorwacji (więcej tutaj), Zlot harcerski z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (więcej tutaj), promocję astrobaz podczas Międzynarodowej Konferencji CAP (więcej tutaj), wizytę delegacji astronomów z kilkunastu państw całego świata w Astrobazach (więcej tutaj), oraz prelekcje dla przedszkolaków (więcej tutaj).

Zapraszamy również do udziału w konkursie astronomicznym „Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”. Wystarczy wskazać gwiazdę na kujawsko-pomorskim niebie i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona powinna przyświecać naszemu województwu. Na zgłoszenia czekamy do 22 listopada. Więcej na ten temat tutaj.

Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Witold Broda/Freepress.pl

4 listopada 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika