Get Adobe Flash player

foto_119 kwietnia (w piątek) w Szkole Podstawowej w Złotnikach Kujawskich odbyło się Święto Patrona Szkoły. Było ono tym bardziej szczególne, gdyż miejscowej placówce patronuje Mikołaja Kopernik, którego rok obchodzimy właśnie w województwie kujawsko-pomorskim.

Imię wielkiego astronoma, matematyka, ekonomisty, lekarza, duchownego, jednym słowem – prawdziwego uczonego epoki renesansu – złotnicka szkoła otrzymała 16 kwietnia 2004 roku. Od tego momentu rokrocznie społeczność związana z placówką uroczyście obchodzi dzień swojego patrona, który jest doskonałą okazją, aby uświadomić uczniom, że każdy powinien mieć autorytet do naśladowania.

Z okazji Święta Patrona Szkoły odbył się uroczysty apel z udziałem wielu zaproszonych gości, wśród których byli: Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, Wicestarosta Inowrocławski Mirosława Kucol, Wójt Gminy Złotniki Kujawskie Witold Cybulski oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Planetarium i Muzeum im. Mikołaja Kopernika Nina Mazurkiewicz, która współtworzyła ogromny zbiór kopernikalii zgromadzony w toruńskim Muzeum Okręgowym.

W swoim krótkim wystąpieniu wicemarszałek Dariusz Kurzawa zwrócił szczególną uwagę na postać patrona szkoły. Jako historyk nie mógł odmówić sobie przyjemności wygłoszenia kilku zdań na temat wybitnego uczonego, który uchodzi za jednego z największych uczonych doby odrodzenia, człowieka wielu nauk i wielu zainteresowań, człowieka ciekawego i nieustannie dociekającego prawdy, człowieka niepoddającego się konwenansom i zakazom. Wicemarszałek życzył uczniom złotnickiej szkoły, aby w swoim życiu czerpali przykład z Mikołaja Kopernika, który mimo wielu przeciwności nigdy się nie poddawał i za wszelką cenę dążył do poznania prawdy, odważnie głosząc wyniki swoich badań i odkryć, które w jego czasach budziły wiele kontrowersji.

Podczas uroczystości związanych z obchodami Dnia Patrona odbyło się także uroczyste wręczenie nagród w następujących konkursach: na akrostych, w konkursie historycznym, w konkursie plastyczno-informatycznym pt. „Kosmos w oczach dziecka”, w konkursie informatycznym „Toruń – miasto Kopernika”, w konkursie plastycznym „Człowiek, Ziemia, Kosmos”, w konkursie na sobowtóra „Bądź Kopernikiem na jeden dzień” oraz w konkursie klasowym na najpiękniejszy piernik (lista nagrodzonych tutaj). Nagrody wręczała Prezes Nina Mazurkiewicz oraz Wicemarszałek Dariusz Kurzawa, który na ręce Pani Dyrektor Marii Berger wręczył herb województwa.

Galeria zdjęć – tutaj.

Gabinet Marszałka
22 kwietnia 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika