Get Adobe Flash player

fotoTaki tytuł nosi spektakl teatralny przygotowany przez Dariusza Bereskiego na zakończenie obchodów Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w ramach Roku Mikołaja Kopernika nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Sztuka zostanie wystawiona 24 i 25 maja 2013 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru W. Horzycy oraz zespół Dekameron specjalizujący się w wykonywaniu muzyki średniowiecznej. Celem sztuki jest przybliżenie widzom postaci Mikołaja Kopernika, jego codziennych dylematów i rozterek. Dariusz Bereski, który jest nie tylko reżyserem i jednym z odtwórców roli w spektaklu, jest także autorem scenariusza opartego na takich dziełach jak – „Kopernik” Romana Brandstaettera, „Rzecz o Koperniku” Mariana Mikuty oraz „Kopernik i Dantyszek” Józefa Brudkiewicza.

Tytuł sztuki teatralnej sugeruje, że widzowie staną się świadkami pięciu niezwykle ważnych dni w życiu wielkiego astronoma, dni, które dzieli duży upływ czasu, ale spajają postacie blisko związane z uczonym. Do tej pory postacią Mikołaja Kopernika zajmowało się wielu badaczy, napisano na jego temat niezliczoną liczbę publikacji i artykułów. Mimo to postać toruńskiego astronoma po dziś dzień skrywa wiele tajemnic i stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń uczonych. Zagadką pozostaje m.in. kwestia narodzin zaczątków teorii heliocentrycznej, rola Anny Schilling w życiu Mikołaja Kopernika, losy „De revolutionibus” czy kwestia święceń kapłańskich.

Biografia wielkiego uczonego zawiera wiele luk i nieścisłości, przez co tym trudniej przedstawić na scenie życie uczonego, jego osobowość, relacje z najbliższymi, namiętności, rozterki, motywacje, ale tym samym pozostawia to duże pole do działania dla inwencji twórczej artystów zajmujących się postacią astronoma. Taki stan rzeczy pozwala na indywidualną interpretację losów Mikołaja Kopernika, pozwala autorowi przedstawić własną wizję wydarzeń.

Najważniejszym celem i ideą przyświecającą artystom biorącym udział w projekcie jest przedstawienie czysto ludzkich namiętności i dylematów, które z całą pewnością towarzyszyły uczonemu. Aktorzy, spróbują pokazać Mikołaja Kopernika jako człowieka z pasją, ale niepozbawionego słabości, niepokoju i leku.

Początek przedstawienia 24 i 25 maja br. o godz. 21.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Więcej informacji – tutaj.

Gabinet Marszałka
23 maja 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika