Get Adobe Flash player

foto_5W poniedziałek (27 stycznia) odbyło się w Toruniu uroczyste podsumowanie Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Przez minione dwanaście miesięcy w naszym regionie, a także w Warmińsko-Mazurskiem, z którym podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny, odbywały się wydarzenia związane z dziedzictwem wielkiego astronoma.

- Obchody były związane z przypadającymi w ubiegłym roku 540. rocznicą urodzin słynnego Polaka oraz 470. rocznicą jego śmierci i 470. rocznicą pierwszego wydania najważniejszego w jego karierze naukowej dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” – przypomina marszałek Piotr Całbecki. Kujawsko-pomorską ich część rozpoczęły Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Toruniu, zorganizowane wspólnie przez samorząd miasta i marszałkowską administrację województwa oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wśród związanych z nimi wydarzeń były między innymi międzynarodowa konferencja naukowa (której oprawą był korowód ulicami miasta z udziałem grup rekonstrukcyjnych i zaproszonych gości), otwarte wykłady znakomitych uczonych, kopernikańskie festiwal nauki i noc muzeów. Na pozostałe wydarzenia Roku Mikołaja Kopernika 2013 złożyły się między innymi adresowany nie tylko do uczniów edukacyjno-popularnonaukowy program wykorzystujący infrastrukturę naszych czternastu azstrobaz i innowacyjny program zajęć szkolnych oparty o współpracę ze światem profesjonalnej astronomii.

W poniedziałkowym (27 stycznia) spotkaniu podsumowującym w Urzędzie Marszałkowskim wzięły udział 133 osoby, które mają swój wkład w organizacji wydarzeń związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika. Są wśród nich naukowcy i wybitni popularyzatorzy nauki, artyści, członkowie rady programowej Astrobaz Kopernik, reprezentacje szkół kopernikańskich z całego regionu i szkół przy których działają astrobazy, a także koordynatorzy realizowanych w astrobazach programów edukacyjnych i laureaci wojewódzkiego konkursu astronomicznego.

Gospodarzami spotkania byli marszałek Piotr Całbecki oraz wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober i Krystian Łuczak. Wyróżniające się zaangażowaniem w obchody Roku Mikołaja Kopernika osoby i instytucje otrzymały  pamiątkowe medale z kopernikańską dewizą „Veritas in omnibus quaerenda est” (w wolnym tłumaczeniu „We wszystkim szukać prawdy”) oraz kopernikańskie statuetki.

Lista wyróżnionych tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika