Get Adobe Flash player

foto_3Kopernikańska sesja naukowa w międzynarodowej obsadzie, korowód historyczny na Starówce i uroczyste nabożeństwo w kościele akademickim – w poniedziałek (18 lutego) w Toruniu zainaugurowaliśmy uroczyście Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego, będące częścią proklamowanego przez sejmik Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Kujawsko-Pomorskim. W uroczystościach uczestniczyli reprezentanci środowisk akademickich z kraju i zagranicy oraz hierarchii Kościoła katolickiego, a także przedstawiciele samorządowych władz województwa warmińsko-mazurskiego. 

Wpisujące się w Rok Mikołaja Kopernika Toruńskie Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego (18 lutego – 24 maja), nad którymi patronat objęli prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Piotr Całbecki, organizują wspólnie samorządy województwa i miasta oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika i toruńska kuria diecezjalna. Poniedziałkową uroczystą sesję naukową w Dworze Artusa otworzył wykład profesora Michała Kokowskiego – fizyka, historyka i filozofa nauki, znawcy spuścizny wielkiego astronoma – „Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki”. Wystąpienie na temat pobytu Kopernika we włoskiej Padwie wygłosił profesor Gaetano Thiene z Uniwersytetu Padewskiego.

Wśród gości uroczystości byli też między innymi nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, profesor Sigurd Hofmann z Instytut Badań Jonów Ciężkich w niemieckim Darmstadt, profesor Francesco Dondi z Uniwersytetu w Ferrarze, prof. Ayikoe Etienne Ayite z Uniwersytetu w Lome w Togo, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i przewodniczący warmińsko-mazurskiego sejmiku województwa Julian Osiecki oraz rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta, samorząd Torunia prezydent Michał Zaleski, a toruńską kurię diecezjalną biskup Andrzej Suski.

Po konferencji ulicami starego miasta przeciągnął barwny historyczny korowód. Wieczorem odbyły się uroczyste nieszpory w kościele Ducha Świętego na Rynku Staromiejskim.

Z okazji rozpoczynających się Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego listy do organizatorów i uczestników wydarzeń skierowali prezydent RP Bronisław Komorowski i, w imieniu papieża, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone.

  • List kardynała Bertone tutaj.
  • List prezydenta Komorowskiego tutaj.

Wśród innych zaplanowanych wydarzeń znalazły się między innymi poświęcone Kopernikowi festiwal nauki i noc muzealna, innowacyjny program zajęć dla szkół oparty o współpracę z NASA (Amerykańską Agencją Kosmiczną) i ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), program edukacyjny z wykorzystaniem infrastruktury czternastu sfinansowanych przez samorząd województwa  przyszkolnych astrobaz oraz marszałkowskie konkursy wiedzy z cennymi nagrodami i wystawa dziecięcych prac plastycznych.

Niektóre spośród kopernikańskich konkursów już się odbywają. W wojewódzkim konkursie astronomicznym dla gimnazjalistów, po etapie szkolnym, w którym uczestniczyło 311 dziewczyn i chłopców, toczy się etap rejonowy, którego uczestnicy rozwiązują obecnie zadania związane z obserwacją nieba. Finał w marcu. Także w interdyscyplinarnym konkursie „Mikołaj Kopernik i jego epoka” finał zapowiedziano na marzec, w grudniu i styczniu odbyły się już etap szkolny i rejonowy. Tu nagrodą jest wycieczka do Rzymu

Do innych związanych z edukacją punktów programu Roku Kopernika trwają zaawansowane przygotowania. Cykl prelekcji w astrobazach na terenie całego województwa ruszy w marcu, konkurs astronomiczny pod patronatem marszałka Całbeckiego zorganizujemy na przełomie marca i kwietnia. O szczegółach będziemy informować.

Skoordynowane z naszymi obchody Roku Mikołaja Kopernika odbywają się także w województwie warmińsko-mazurskim, 4 stycznia marszałkowie obu regionów podpisali w tej sprawie list intencyjny.

logo-2

13 lutego, podczas konferencji prasowej w toruńskim Urzędzie Miasta, marszałek Piotr Całbecki przedstawił logo obchodów (reprodukcja powyżej). Autorką znaku jest siedemnastoletnia Sonia Draber, uczennica III klasy liceum w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Praca powstała pod opieką artystyczną nauczyciela projektowania graficznego Franciszka Otto.

Film z wydarzenia tutaj.

Fot. Witold Broda/freepress.pl.


Fot. Andrzej Goiński

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika