Get Adobe Flash player

Trzy lata temu, 19 lutego 2010, w toruńskiej katedrze świętych Janów w obecności odnalezionych w 2005 roku podczas prac archeologicznych we Fromborku doczesnych szczątków Mikołaja Kopernika, Kujawsko-Pomorskie oddało hołd wielkiemu astronomowi, najsłynniejszemu spośród torunianin. Uroczystości zorganizowały diecezja toruńska i archidiecezja warmińska, korzystając ze wsparcia marszałka Piotra Całbeckiego.

18 lutego 2010 na granicy województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, między miejscowościami Biskupiczki i Zawda, marszałek Piotr Całbecki powitał nadjeżdżający z Olsztyna konwój ze szczątkami Mikołaja Kopernika by eskortować go w drodze do Torunia. Trasa przejazdu wiodła przez Grudziądz, Chełmżę i Chełmno.

Uroczysta ceremonia sakralna, wpisująca się w wydarzenia związane z symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, odbyła się w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry. Po złożeniu urny w kaplicy warty honorowe przy niej zaciągnęli przedstawiciele środowisk samorządowych i akademickich, służb mundurowych i szkół noszących imię uczonego oraz harcerze. Uroczystej mszy świętej przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba, a późniejszemu czuwaniu modlitewnemu biskup toruński Andrzej Suski.

- Hołd najwybitniejszemu spośród torunian oddaliśmy w dniu jego urodzin, w świątyni w której został ochrzczony, przy chrzcielnicy której do chrztu użyto – podkreślał podczas ceremonii marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzeniom towarzyszyło wydanie przez Pocztę Polską okolicznościowej kartki pocztowej z pamiątkowym stemplem. Wydarzenia z katedry były transmitowane na wielkim telebimie umieszczonym obok pomnika Kopernika na toruńskim Rynku Staromiejskim.

Oprawą religijnej części uroczystości były między innymi wystawa oryginalnych rękopisów wielkiego astronoma, przechowywanych w zbiorach archiwum Archidiecezji Warmińskiej (Kopernik był duchownym katolickim, pełnił między innymi funkcje kanclerza warmińskiej kapituły katedralnej i kanonika warmińskiego) oraz kopernikańska konferencja naukowa. Autografy zostały wystawione w Sali Królewskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Otwarcie wystawy połączono z koncertem muzyki dawnej i projekcją filmu dokumentalnego „Tajemnica kodu Kopernika”, będącego zapisem poszukiwań grobu uczonego, a następnie zabiegów o identyfikację jego szczątków.

Zapraszamy po więcej informacji pod adres: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/kopernik/

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika