Get Adobe Flash player

Szlak Kopernikowski, mierzy ok 452 km, przebiegając przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Na trasie szlaku znajduje się wiele interesujących, związanych z postacią astronoma,  zabytków. Początek znajduje się w Olsztynie, gdzie zwiedzanie zaczynamy od Wysokiej Bramy, miejsca gdzie Kopernik był administratorem Kapituły Warmińskiej. Dalej: kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, kościół św. Piotra i Pawła oraz zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie. Następnie odwiedzamy bazylikę św. Katarzyny w Braniewie i kierujemy się do Fromborka, gdzie, oprócz bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, zaglądamy oczywiście do  Muzeum Mikołaja Kopernika. W Tolkmicku podziwiamy układ urbanistyczny miasta, którego początki sięgają XIII wieku. Następnie szlak prowadzi przez Kadyny (zespół zespół pałacowy i folwarczny z XVII w.), Elbląg (dawny zamek i podzamcze), Kępki, Myszewo, zamek w Malborku, Gościszewo, Białą Górę, Ryjewo, Kwidzyn i Gardeję.
Kujawsko-pomorski odcinek Szlaku Miast Kopernikańskich zaczyna się w Grudziądzu, gdzie warto zwrócić uwagę na średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta. Stamtąd jedziemy do Świecia, gdzie znajduje się wart obejrzenia zamek krzyżacki, a potem do Chełmna i Chełmży. Wycieczkę kończy wizyta w Toruniu – miejscu urodzin słynnego polskiego astronoma.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika