Get Adobe Flash player

foto_1W miniony weekend 7-8 czerwca w Toruniu odbyła się dwudniowa konferencja kopernikańska, która stanowiła jeden z elementów tegorocznego święta województwa, a ponadto doskonale wpisywała się w obchodzony w kujawsko-pomorskim Rok Mikołaja Kopernika.

Pierwszego dnia odbyła się publiczna dyskusja pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim, w której udział wzięli wybitni przedstawiciele świata nauki z prof. Bogusławem Buszewskim, prof. Andrzejem Kusem, prof. Januszem Małłkiem, prof. Krzysztofem Mikulskim, ks. prof. Janem Perszonem oraz dr Cecylią Iwaniszewską na czele. Uczeni w luźnej formie dysputowali na temat Mikołaja Kopernika, jego związków z Toruniem oraz znaczenia dla nauki światowej. Nie mogło zabraknąć także interesujących smaczków z życia osobistego wybitnego uczonego, jakim bez wątpienia był toruński astronom, duchowny, lekarz, matematyk, strateg wojskowy, ekonomista i człowiek wielu innych dziedzin nauki. Panel dyskusyjny poprzedził koncert Zespołu Muzyki Dawnej CAPELLA PRO MUSICA ANTIQUA z Tucholi, który przyciągnął dużą liczbę słuchaczy zafascynowanych oryginalnym brzmieniem oraz niecodziennymi strojami i instrumentami. Capella w stylowych strojach, na kopiach instrumentów dawnych wykonuje muzykę średniowiecza, renesansu i baroku.

Drugiego dnia konferencji odbyła się popularnonaukowa sesja w Dworze Artusa w Toruniu. Krótkie wykłady adresowane była do szerokiej publiczności zainteresowanej różnymi obliczami postaci Mikołaja Kopernika. Mini-wykłady uznanych pracowników nauki poświęcono szerokim zainteresowaniom wielkiego astronoma, który zajmował się nie tylko obserwacją nieba. Nie wszyscy wiedzą, że Kopernik był nie tylko astronomem, ale także bibliofilem, duchownym, lekarzem i strategiem wojskowym. Środowisko naukowe reprezentowali: prof. Jarosław Włodarczyk, prof. Teresa Borawska, prof. Andrzej Radzimiński, dr hab. Aleksander Drygas, prof. Ireneusz Mikołajczyk, dr Jerzy Sikorski oraz prof. Józef Flik, który przedstawił audytorium tajemnice najstarszych portretów Mikołaja Kopernika.

Gabinet Marszałka
10 czerwca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika