Get Adobe Flash player

Natalia_Saychenko„Toruń – Kopernik – Kosmos” to tytuł wystawy prezentowanej od 22 marca br. w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy Rynku Nowomiejskim 17. Rok 2013 został ustanowiony w Województwie Kujawsko-Pomorskim Rokiem Mikołaja Kopernika. Powodem do tego stała się 540. rocznica urodzin oraz 470. rocznica śmierci wielkiego astronoma – torunianina z urodzenia.
Na wystawę złożyły się prace wybrane spośród nadesłanych na zorganizowane przez Galerię konkursy plastyczne: „Toruń – architektury trwanie”, „Kopernik – kosmos”, „Żaba, piernik i Kopernik”. Warto wspomnieć, iż są to prace archiwalne powstałe pomiędzy połową lat osiemdziesiątych XX wieku, a pierwszym dziesięcioleciem XXI wieku. W Galerii będzie międzynarodowo, ponieważ dzieła pochodzą z takich krajów jak: Bułgaria, Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy, Słowacja, Słowenia, Turcja, Litwa, Kazachstan i Polska. Ekspozycja podzielona została na trzy działy: toruńska architektura, postać Mikołaja Kopernika oraz kosmos.

„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?” to myśl samego Kopernika, która może stać się punktem wyjścia dla zwiedzających wystawę. Niebo jest tym, co w naturze najbardziej abstrakcyjne i niewymierne, tym samym jest niezwykłą pożywką dla wrażliwej dziecięcej wyobraźni. Kontemplując działy pokazu odbędziemy podróż w czasie i przestrzeni. Ujrzymy piękno grodu Kopernika, przefiltrowane przez wyobraźnię dzieci wielu krajów, odbędziemy spacer po urokliwej toruńskiej starówce, gdzie „gotyk na dotyk” a kosmiczne rubieże na wyciągnięcie ręki.

Wystawa zahacza także myślą o życie w czasach wielkiego astronoma, jednakże nie są to przedstawienia martwych historycznych wydarzeń, dzięki owej dziecięcej wyobraźni pokaz stanowi pomost między ówczesną myślą a symbolami naszej epoki. Epoki podbojów przestrzeni kosmicznej, sukcesywnej penetracji wszechświata. Zwiedzając wystawę wyruszymy w otchłań kosmosu, będzie to wyprawa na inne planety, gdzie można spotkać obce formy życia będące projekcją czystej wyobraźni. Kosmos okaże się wielobarwny, gdzie gwiazdy wcale nie są białe, będzie to podróż wśród konstelacji, mgławic, pierścieni Saturna, lodowych i ognistych planet.

Formaty prac są zróżnicowane. Kompozycje opierają się często na kontrastach barwnych urozmaiconych pod względem stylistyki. Prace zostały wykonane różnorodnymi technikami, od malarskich (takich jak, akwarela czy tempera), poprzez graficzne (linoryty, suchoryty, kolorowe monotypie), po rysunkowe (węgiel, ołówek, tusz, kredki, pastele czy sepia).
Wystawę będzie można oglądać od 23 marca do 16 kwietnia br. w siedzibie Galerii przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz na stronie internetowej GiOPTD (tutaj).

Ilustracja u góry: Natalia Saychenko, lat 12, Ukraina

Galerii i Ośrodku Plastycznej
Twórczości Dziecka w Toruniu
19 marca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika