Get Adobe Flash player

foto_1W dniach 18-19 maja w Lidzbarku Warmińskim oraz Fromborku odbyły się uroczystości upamiętniające życie i działalność Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach. Rok 2013 zarówno w województwach warmińsko-mazurskim, jak i kujawsko-pomorskim został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika.

W tym roku przypadają trzy wielkie rocznice kopernikańskie – 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wielkiego astronoma, a także 470. rocznica pierwszego wydania najważniejszego w jego naukowej karierze dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). W związku z tym w obu województwach przez cały rok odbywa się szereg wydarzeń naukowo-kulturalno-religijnych mających przybliżyć mieszkańcom postać tego wielkiego astronoma i uczonego epoki renesansu.

Podczas sobotnio-niedzielnych uroczystości odbyło się m.in. seminarium na Zamku Biskupów Warmińskich pt. „Lidzbark Warmiński w życiu Mikołaja Kopernika”, obserwacja astronomiczna z wieży zamkowej pod okiem astronoma Jacka Drążkowskiego oraz procesja żałobna do grobu kanonika Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej. W niedzielę 19 maja miała miejsce uroczysta msza święta pontyfikalna celebrowana przez Metropolitę Warmińskiego Arcybiskupa Wojciecha Ziembę oraz koncert organowy „Harmonia sfer niebieskich” w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego.

W uroczystościach w Lidzbarku Warmińskim oraz Fromborku uczestniczyła także delegacja z województwa kujawsko-pomorskiego z Marszałkiem Piotrem Całbeckim oraz Wiceprzewodniczącym Sejmiku Adamem Banaszakiem na czele. Toruń reprezentował Prezydent Michał Zaleski wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Marianem Frąckiewiczem. Na uroczystościach kopernikańskich w województwie warmińsko-mazurskim nie mogło także zabraknąć Ordynariusza Diecezji Toruńskiej bp. Andrzeja Suskiego oraz Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna.

Galeria zdjęć dostępna – tutaj.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika