Get Adobe Flash player

Dwa połączone kopernikańskim dziedzictwem polskie regiony, Kujawsko-Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie, wspierają się w organizacji wydarzeń Roku Mikołaja Kopernika 2013. 4 stycznia w Olsztynie marszałkowie obu województw, Piotr Całbecki i Jacek Protas, podpisali list intencyjny w tej sprawie.

W tym roku przypadają 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wielkiego astronoma, a także 470. rocznica pierwszego wydania najważniejszego w jego naukowej karierze dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). 17 grudnia sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął stanowisko o proklamowaniu roku 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Treść stanowiska tutaj.

– Kultywowanie pamięci wielkiego Polaka i tego, co słusznie nazywamy dziedzictwem kopernikańskim, jest naszym zaszczytnym obowiązkiem – podkreśla marszałek Całbecki. – Wśród wydarzeń, które złożą się na Rok Mikołaja Kopernika w naszym regionie, znalazły się te z dziedziny nauki i kultury, wydarzenia religijne oraz przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Podobne obchody zaplanowały u siebie samorządowe władze i środowiska obywatelskie województwa warmińsko-mazurskiego. Będziemy w tej sferze ściśle współpracować.

- Celem jest skoordynowanie kalendarza wydarzeń i projektów i skuteczne wypromowanie najważniejszych z nich – powiedział 4 stycznia podczas konferencji prasowej w Olsztynie marszałek Protas, który poinformował też o uruchomieniu w połowie stycznia olsztyńskiej Pracowni Kopernikańskiej, powołanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Instytucja zajmie się interdyscyplinarnymi badaniami dotyczącymi życia i dorobku intelektualnego Mikołaja Kopernika. Marszałek Całbecki mówił natomiast o planowanej reaktywacji Szlaku Miast Kopernikańskich i odnowieniu zabytków związanych z astronomem.

Treść listu intencyjnego tutaj.

Nasze obchody rozpoczynają Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Toruniu (18 lutego – 24 maja), które organizują wspólnie samorząd miasta i województwa oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika i toruńska kuria diecezjalna.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika