Get Adobe Flash player

1W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie organizuje w dniach 14-16 czerwca br. Zjazd Szkół Kopernikańskich. Jego celem będzie m.in. promowanie działalności słynnego astronoma oraz integrację placówek noszących imię wielkiego uczonego epoki renesansu.

Zjazd rozpocznie się 14 czerwca na Olsztyńskim Zamku. Podczas inauguracji odbędzie się wystawa prac konkursowych „Życie i dzieło Mikołaja Kopernika” wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zwycięzcom. Drugiego dnia, po wizycie w olsztyńskim planetarium oraz zwiedzaniu miasta, uczestnicy przemieszcza się na teren województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Toruńskiej Starówce, wezmą udział w Astrofestiwalu w Złejwsi Wielkiej (więcej o Astrofestiwalu).

Dla uczestników zjazdu organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty i ciekawy program. Młodzież wraz z opiekunami nie tylko odwiedzi Olsztyn, Toruń, Chełmno, weźmie udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi – do których niewątpliwie należą gen. Mirosław Hermaszewski (pierwszy i jedyny polski astronauta) i astronom Jerzy Rafalski. W ramach spotkania uczniów szkół kopernikańskich zaplanowano także koncerty oraz konkursy astronomiczne. Uczestnicy zjazdu będą mogli odbyć podróż do gwiazd na symulatorze lotów kosmicznych i pobić rekord jednocześnie prowadzonych obserwacji nieba w trakcie Astrofestiwalu w Złejwsi Wielkiej.

Uroczyste podsumowanie oraz zakończenie zjazdu z udziałem zaproszonych gości odbędzie się 16 czerwca (niedziela) w Chełmińskim Zespole Szkół Ogólnokształcących. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana symulacja komputerowa Jerzego Rafalskiego przedstawiająca piękno czerwcowego nieba pt. „Ja jestem noc czerwcowa, królowa jaśminowa”.

Więcej szczegółów – tutaj.

Gabinet Marszałka
13 czerwca 2013 r.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Astrobazy

 

Powrót Kopernika